Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

HRÜ Hayvan Hastanesi’nden Köpeklerin Uzun Kemik Kırıklarına Yeni Yaklaşım

Köpeklerin uzun kemik kırıklarında dış tespit malzemesi olarak daha önce karbon fiber ve alüminyum kullanılmaktaydı.

HRÜ Hayvan Hastanesi’nden Köpeklerin Uzun Kemik Kırıklarına Yeni Yaklaşım
14 Aralık 2022 16:20
0
A+
A-

Köpeklerin uzun kemik kırıklarında dış tespit malzemesi olarak daha önce karbon fiber ve alüminyum kullanılmaktaydı. Bu malzemeler ithal olarak geldiğinden dolayı ülke ekonomisine büyük yük getirmekteydi.

 

Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesinin yapmış olduğu proje kapsamında hayvanların uzun kemik kırıklarında daha ekonomik ve yerli olan düşük ısıl iletkenlik özelliğine sahip olmasının yanında iyi işlenebilirlik, yüksek elektriksel direnç ve en önemlisi de düşük maliyetli bir malzeme kullanıma başlandı. Proje sayesinde hem tedavi süreci hızlandırıldı hem de maliyetler düşürülerek önemli oranda tasarruf sağlandı.

 

Harran Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri birimi tarafından desteklenen, ‘Köpeklerin Uzun Kemik Kırıklarında Poliüretan Sirküler ile Poliüretan Semisirküler Eksternal Fiksatörün Kullanım Olanaklarının Araştırılması’ projesi kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde ilk klinik ve röntgen bulgularına göre bu materyalin kullanılabilirliğine yönelik olumlu sonuçlar elde edildi.

 

Veteriner Fakültesi kliniklerinde gerçekleştirilen bu çalışmanın daha ileri aşamalarında ise farklı tür hayvanların kırılan kemiklerinde de uygulanması hedefleniyor. Tedaviyi hızlandıracak bu projenin başarılı bir şekilde sonuçlanmasıyla ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanmış olunacak. 

 

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümü ile Harran Üniversitesi TEKNOKENT ‘Filamentto Katmanlı Üretim Teknolojileri’ firmasının paydaşlar olarak yer aldığı proje kapsamında köpeklerin uzun kemik kırıkları başta olmak üzere diğer kırık tiplerinde ve buzağı, tay, kedi gibi farklı hayvan türlerinin ortopedik lezyonlarının tedavisine yönelik araştırmalara öncülük ediliyor.

 

Eski kullanılan yöntemlerin uygulanma zorluğu ile yüksek maliyet ve çok sayıda demirbaş uygulama ekipmanı gerektirmesi gibi kullanımını sınırlayan birtakım kısıtlamalarının bulunduğunu belirten Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ünal YAVUZ: “Standart modeller boyut ve yerleşim yönünden serbest formdaki ürünlere göre daha az fonksiyona sahiptir. Standart modellerin sınırlamalarını ortadan kaldırmak için Veteriner Fakültemiz tarafından köpeklerin ön ve arka bacak uzun kemik kırıklarında dairesel gövde olarak karbon fiber yerine serbest formda çeşitli malzemelerin biyomekanik, klinik ve röntgen araştırmaları yapıldı. Yapılan çalışmalarda her iki teknik; kırık iyileşmesi, klinik değerlendirme ve röntgen görüntülenmesiyle değerlendirildi. Yürütülen çalışmayla halihazırda kullanılan ve yurtdışından ithal edilen karbon fiber materyal yerine poliüretan malzeme kullanılarak ucuz, hafif ve dayanım gücü yüksek serbest konfigürasyonla, maliyetin çok büyük oranda düştüğünü gözlemledik.

 

Yaptığımız çalışmalar sayesinde kemik kırıklarında yurtdışına bağımlılığı azaltacak kullanıma hazır yerli bir ürün bulunmuş olacaktır. Kullanılan materyallerin yeni oluşmuş kemik kırıkları ile açık, enfekte veya iyileşmeyen kırıkların tedavisinde araştırılması ile bu yöntemlerin buzağı, tay, kedi gibi diğer hayvan türlerinde ve omurga kırıkları, kalça kırıkları, doğumsal bacak duruşu bozuklukları, eklem sabitliği, tendo kaynaklı problemler gibi farklı ortopedik lezyonların tedavisinde de kullanılabilirliği ve araştırmaları devam edecektir” diye konuştu.

 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.