Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

EÜ Etnografya Müzesinde “Osmanlı Dönemi Duvar ve Tavan Resimleri" Söyleşisi

Ege Üniversitesi (EÜ) Etnografya Müzesi tarafından gelenekselleşen “Müze Söyleşileri” kapsamında “Osmanlı Dönemi Duvar ve Tavan Resimleri” konulu etkinlik gerçekleştirildi.

EÜ Etnografya Müzesinde “Osmanlı Dönemi Duvar ve Tavan Resimleri" Söyleşisi
25 Nisan 2024 15:40
0
A+
A-

Ege Üniversitesi (EÜ) Etnografya Müzesi tarafından gelenekselleşen “Müze Söyleşileri” kapsamında “Osmanlı Dönemi Duvar ve Tavan Resimleri” konulu etkinlik gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü EÜ Etnografya Müzesi Müdürü  Dr. Öğr. Üyesi Dilek Maktal Canko’nun üstlendiği söyleşinin konuğu Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İnci Kuyulu Ersoy oldu. Düzenlenen etkinliğe akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

İstanbul’da 1750’lerden itibaren ortaya çıkan duvar resimleri hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan Prof. Dr. Ersoy, “O dönem ortaya çıkan duvar resimleri çok kısa bir süre içinde, Anadolu ile Balkanlar’dan Ortadoğu’ya kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun o günkü sınırları içinde büyük bir hızla yayılmıştır.  İstanbul’da köşk, konak, saray gibi genellikle sivil yapılarda karşımıza çıkan duvar resimlerinin, Anadolu’da cami ve konakların iç mekanlarına kadar girerek yaygınlık kazanması ilgi çekici bir beğeni değişimini göstermesi açısından önemlidir. Osmanlı duvar resimlerinde ele alınan konular çok çeşitlidir. Genellikle manzaralar, çeşitli yapılar, gemiler, meyve ve çiçekler, sembolik motifler, az da olsa insan ve hayvan figürleri betimlenmiştir” dedi.

 Duvar resimlerinde en çok işlenen konularından birinin manzara tasvirleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ersoy, “Bu tür tasvirlerin çoğunluğunu, nereye ait olduklarını belirleyemediğimiz düşsel manzara kompozisyonları oluşturur. Düşsel İstanbul panoramaları çok olmak üzere Mekke ve Medine tasvirleri, ilk bakışta nereye ait oldukları belirlenebilen manzara kompozisyonlarındandır. 19. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Batı Anadolu’da görülen; konu ve üslup açısından benzerlikler taşıyan, örneklerini verdiğimiz duvar resimlerinin benzerleri Midilli Adası’nda da karşımıza çıkmaktadır. Bunlar dışında, Osmanlı İmparatorluğu’nda bu dönemde ortaya çıkan yeniliklerin, modernleşmenin izleri olarak trenler, fabrikalar, buharlı gemiler ya da masa, sandalye, çatal bıçak gibi Osmanlı’nın günlük yaşamına giren Avrupa eşyaları da resimlenmiştir” diye konuştu.

Etkinlik sonunda Müze Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Dilek Maktal Canko, Prof. Dr.  İnci Kuyulu Ersoy’a ‘Teşekkür Belgesi’ teslim etti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.