Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Borusan Sanat'ta yeni sezon başlıyor!

Hazırladığı zengin konser programlarıyla Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ve Borusan Quartet, yeni sezona merhaba diyor.

Borusan Sanat'ta yeni sezon başlıyor!
7 Eylül 2023 01:50
0
A+
A-

Hazırladığı zengin konser programlarıyla Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ve Borusan Quartet, yeni sezona merhaba diyor. Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına özel olarak verdiği eser siparişinin yanı sıra, ilk seslendirilişler ve dopdolu bir konser programıyla, yıldız solist ve konuk şefleri müzikseverlerle buluşturuyor. 

Borusan Sanat, BİFO ve Borusan Quartet ile dolu dolu bir sezona başlamanın heyecanını yaşıyor. Yeni sezonda BİFO, Gürer Aykal, 2024/2025 sezonundan itibaren sanat yönetmenliği görevine atanacağı yeni açıklanan Carlo Tenan, Can Okan, James Judd, George Pehlivanian, Finnegan Downie Dear, Gergely Madaras, Francisco Valero-Terribas, Nisan Ak ve Masis Aram Gözbek gibi şeflerin yönetiminde, Fazıl Say, Güher & Süher Pekinel, Can Çakmur, Dorukhan Doruk, Eda Seviniş, Korkmaz Can Sağlam, Maximilian Cem Haberstock, Naz İrem Türkmen, Veriko Tchumburidze, Emir İlgen, Magma Filarmoni Korosu, Hale Soner, Nesrin Gönüldağ, Ayhan Uştuk, Tuncay Kurtoğlu, Joyce DiDonato, Bomsori Kim, Zee Zee, Fatma Said, Marina Rebeka, Jonathan Tetelman, MIDORI, Alexandra Conunova, Nemanja Radulović, Valeriy Sokolov, The Per Poc Puppet Company (Anna Fernández ve Santi Arnal) ile aynı sahneyi paylaşacak. 

Dünya çapında ayakta alkışlanan konuk sanatçıların ağırlanacağı konserlerin yanı sıra, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına özel konserler de izleyiciyle buluşacak. Yeni sezonda Borusan Sanat, senfonik müziği çocukların hayal dünyasına taşıyan BİFO JUNIOR konseri ile dopdolu bir konser programı hazırladı.

 

Borusan Sanat’tan Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına özel konserler!

Borusan Sanat, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı onuruna, Türk bestecilerin çalışmalarını desteklemek ve Türk müzik kütüphanesine katkıda bulunmak misyonuyla üç Türk besteciye eser siparişi verdi. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile 12 Ekim’de gerçekleşecek konserde, Fazıl Say’ın 100. yıl için bestelediği 6. Senfonisi seslendirilecek. 9 Mayıs konserinde Zeynep Gedizlioğlu’na sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeri gerçekleşecek. 23 Ekim’de ise Cem Oslu’ya sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeri Borusan Quartet ile izleyicilerle buluşacak. 100. yıl kutlamaları çerçevesinde, 2 Kasım’da Borusan Holding’in ev sahipliğinde, BİFO’nun onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, Cumhuriyet’in ilk kuşak bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’nu seslendirilecek. 

Borusan Sanat, yeni sezonda hazırladığı programla Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını müzikle ve konserleriyle kutlayacak. Borusan Kocabıyık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde dile getiriyor: “Bu yıl, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olması sebebiyle hepimiz için özel bir anlam taşıyor. Borusan Sanat olarak bizler de bu coşkuyu, yeni sezonumuza yönelik çalışmalarımıza ve konserlerimize taşıyoruz.” 

 

BİFO’nun yeni sanat yönetmeni Carlo Tenan oldu!

BİFO’yu konuk şef olarak yönettiği konserlerle dinleyicilerin büyük beğenisini toplayan Carlo Tenan, 2023/24 sezonu itibarıyla BİFO’nun sanat yönetmeni oldu. Senfonik müzik, opera ve bale yorumları ile derin bir çağdaş müzik kavrayışına sahip Tenan, günümüzün en parlak şeflerinden biri. Tenan, Del Maggio Musicale Fiorentino, Roma Ulusal Santa Cecilia Akademisi, Tokyo Filarmoni Orkestrası, Konzerthaus Berlin, Bologna, Venedik’te La Fenice, Palermo’da Massimo gibi tiyatro orkestraları, Verdi di Milano, Slovenya Filarmoni, Inssbruck, Linz Bruckner Orkestrası gibi en prestijli uluslararası orkestraları yönetti. Uluslararası üne sahip Ludovico Einaudi ile de çalıştı. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın yeni sanat yönetmeni olacağının heyecanını paylaşan Carlo Tenan yaptığı açıklamasında; “Müzikte yeni ufuklar keşfetmeye, yaratıcılığımızın sınırlarını zorlamaya ve performanslarımızla kalplere dokunmaya devam edeceğiz. Hep birlikte Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Sanat’ın dünya sahnesinde daha da parlamasını sağlayacağız. Bize her fırsatta destek veren izleyicilerimize ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Tutkumuzu besleyen; onların varlığı, alkışları ve müziğe olan sevgileri. Müziğin bu heyecan verici yolculuğuna hep birlikte çıkacağız ve size söz veriyorum, güzel günler bizi bekliyor” dedi.

 

BİFO, açılış konserini dünya prömiyeri ile yapıyor!

Açılış konserini 12 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleştirecek olan BİFO, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Borusan Sanat’ın siparişi üzerine bestelediği 6. Senfonisi “100 Yaşında Bir Çocuk” ile dünya konser salonlarında ilk kez, bu sezonun ilk konserinde, izleyicileriyle buluşacak. Can Okan yönetimindeki bu özel konserde Fazıl Say, Mozart’ın 21. Piyano Konçertosu’nu seslendirecek.

19 Ekim Perşembe günü James Judd yönetimindeki BİFO ve devlet sanatçısı piyanistler Güher & Süher Pekinel, bu konserde “Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler” projesinin birbirinden değerli sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşacak. Her biri eğitimleri henüz tamamlanmamış genç birer yetenekken bu projeye dahil olan, günümüzde ise klasik müzik dünyasının birer yıldızı olmuş genç müzisyenlerin solistliğinde gerçekleşecek bu özel konserde dikkat çekici genç müzisyenler, Beethoven, Mendelssohn ve Bach’ın solist grupları için yazdığı eserlerden oluşan bir program ile sahnede olacaklar. Şimdiden dinleyenlerin beğenisini kazanan Can Çakmur, Dorukhan Doruk, Eda Seviniş, Korkmaz Can Sağlam, Maximilian Cem Haberstock, Naz İrem Türkmen, Veriko Tchumburidze ve Emir İlgen, BİFO ile aynı sahnede buluşacak. 

2 Kasım Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, Türkiye’nin çok sesli müzik tarihinin başyapıtlarından biri olan Yunus Emre Oratoryosu’nu seslendirecek. Cumhuriyet döneminin ilk kuşak bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun’un 1943 yılında tamamladığı ve ilk kez 1946’da Ankara’da sahnelenmiş olan eser, ilk Türkçe oratoryo niteliği taşıyor. BİFO’nun, Masis Aram Gözbek yönetimindeki Magma Filarmoni Korosu ile aynı sahneyi paylaşacağı gecenin solistleri, Devlet Opera Balesi’nin güçlü sesleri, yıldız solistler Hale Soner (soprano), Nesrin Gönüldağ (mezzosoprano), Ayhan Uştuk (tenor) ve Tuncay Kurtoğlu (bas).

BİFO, 16 Kasım Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde vereceği konserde zengin bir şan programı ile izleyiciyle buluşacak. Henüz 14 yaşındayken doğduğu şehir olan Kahire’den Milano’ya, La Scala Tiyatrosu’nun akademisine giden ve BBC Radyo 3’ün yeni kuşak sanatçılarından biri olarak seçilen Fatma Said’in solist olarak yer alacağı konserde, BİFO’yu Carlo Tenan yönetecek.

2023 yılının son konserinde BİFO, yeteneği sınırları aşan kemancı Nemanja Radulović’i sahnesinde ağırlayacak. Keman repertuvarının en sevilen yapıtlarından biri olan ve Beethoven’ın bu çalgı için yazdığı tek konçertosu, Radulović’in büyüleyici yorumuyla müzikseverler ile buluşacak. 7 Aralık Perşembe günü saat 20.00’de gerçekleşecek bu konserde orkestranın şefliğini ise Londra Filarmoni Orkestrası, Vancouver Senfoni, NDR Hamburg, Leipzig Gewandhaus, BBC Filarmoni gibi dünyanın önde gelen pek çok orkestrasıyla bir araya gelen George Pehlivanian yürütecek. 

 

BİFO ile coşkulu bir yeni yıl konseri

Günümüzün en başarılı uluslararası yıldızlarından Marina Rebeka ve Jonathan Tetelman’ın solist olarak sahnede olacağı bu görkemli konserde BİFO, yeni yılı, muhteşem bir virtüözite içeren opera eserleriyle çevrili programıyla karşılayacak. Orkestrayı Carlo Tenan’ın yöneteceği konser, 11 Ocak Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyici ile buluşacak.

BİFO’nun 18 Ocak Perşembe günü gerçekleştireceği konserindeki konuk şefi, geçtiğimiz sezonda Staatsoper Berlin, Camerata Salzburg ve Gothenburg orkestralarıyla çalışan Finnegan Downie Dear. Paris Orkestrası, Mahler Oda Orkestrası ve Suisse Romande gibi topluluklarla konserler veren keman sanatçısı Alexandra Conunova’nın BİFO ile ilk kez buluşacağı bu konserde, Çaykovski’nin Re Majör Keman Konçertosu ve Çaykovski’nin 6. Senfoni’si dinleyenlerle buluşacak.  

BİFO, şubat ayının ilk konserinde dünyaca ünlü keman sanatçısı Midori’yi sahnesinde ağırlıyor. Kraliyet İskoç Ulusal Orkestrası, NDR Elbphilharmonie Orkestrası, Suntory Hall ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın ortak siparişi olan Detlev Glanert’in Ölümsüz Sevgiliye isimli 2. Keman Konçertosu, Türkiye prömiyeri niteliğindeki bu konserde Midori’nin etkileyici yorumuyla dinleyenlerle buluşacak. 15 Şubat Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşecek konserde, Carlo Tenan yönetimindeki BİFO, Brahms’ın 2. Senfonisi ve Marzocchi’nin Orkestra İçin Encore eserlerini de seslendirecek. 

7 Mart Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde, onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, Rus müziğinin usta bestecilerinden üçünün, Prokofyev, Mussorgski ve Çaykovski’nin eserlerinden bir seçki sunacak. Konserin solisti, keman için düzenlenen en prestijli yarışmalardan biri olan Uluslararası George Enescu Yarışması’nın birincisi Valeriy Sokolov. Başarılı kemancının Prokofyev’in 2. Keman Konçertosu’nu yorumlayacağı konserde ayrıca BİFO, Mussorgski’nin Çıplak Dağda Bir Gece ve Çaykovski’nin Francesca da Rimini başlıklı yapıtlarını seslendirecek.

21 Mart Perşembe günü, dünyaca ünlü, diva Joyce DiDonato, şef Carlo Tenan’ın yönetiminde Hector Berlioz ve Richard Strauss’un en sevilen yapıtlarından bir seçki ile sahnede olacak. Opera sahnelerindeki performansları ile dünyanın gelmiş geçmiş tüm büyük solistleriyle birlikte anılacak kadar üstün bir düzeyde olan DiDonato, konserleriyle de güçlü, davetkâr ve görkemli olarak nitelendiriliyor. New York Times’ın “Mükemmel bir 21. yüzyıl divası, karizmanın, zekâ ve yetenekle birleşimi” olarak nitelendirdiği DiDonato, BİFO’nun yeni sezonunun konuğu oluyor.

BİFO’nun 4 Nisan Perşembe günü gerçekleştireceği konserindeki konuk şefi, Liège Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörü Gergely Madaras olacak. BİFO’nun, Mendelssohn ve Franck’ın eserlerini seslendireceği gecede, Deutsche Grammophon etiketinin yeni yıldızlarından kemancı Bomsori Kim, Max Bruch’un 1. Keman Konçertosu’yla baharın sesini müzikseverlere taşıyacak.

 

BİFO ile 23 Nisan coşkusu!

Sezonun şüphesiz en merakla beklenen konserlerinden birinde BİFO, The Per Poc Puppet Company ile aynı sahneyi paylaşacak. Prodüksiyonları ile dünya çapında ün kazanmış olan Per Poc’un manifestosu “senfonik müziği yeni izleyicilerine taşımak” üzerine kurulu. The Per Poc, küçükleri olduğu kadar büyükleri de ilk seslendirilişinden itibaren büyüleyen Prokofyev’in “Peter ve Kurt” adlı senfonik masalında, şef Francisco Valero-Terribas yönetimindeki BİFO ile 20 Nisan Cumartesi günü saat 15.00’te izleyicileriyle buluşacak.

BİFO, 9 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleştireceği sezonun son konserinde üç yıldızı bir araya getiriyor. Türkiye’nin başarılı genç kuşak sanatçılarından besteci Zeynep Gedizlioğlu, orkestra şefi Nisan Ak ve Çin asıllı Amerikalı piyanist Zhang Zuo, müzikseverler tarafından daha yaygın bilinen adı ile Zee Zee’yi buluşturan bu konserde, Gedizlioğlu’nun Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın siparişi üzerine bestelediği eserinin dünya prömiyeri yapılacak. 

 

Borusan Quartet’in sezon programı dopdolu!

Borusan Quartet, bu sezon vereceği dört konserle izleyicisi ile buluşmaya hazırlanıyor. 23 Ekim Pazartesi günü saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda gerçekleştireceği sezonun ilk konserinde Borusan Quartet, Cumhuriyet döneminin ilk kuşak bestecilerinden Ulvi Cemal Erkin ve Ahmed Adnan Saygun’un eserlerinin yanı sıra Cem Oslu’nun, Borusan Quartet için bestelediği Göz Açıp Kapayıncaya Kadar isimli sipariş eseri ile bir dünya prömiyerine daha imza atacak. 

Bir Borusan Quartet klasiği olarak 25 Aralık günü saat 20.00’de gerçekleşecek Piazzolla akşamında, bestecinin en sevilen eserleri seslendirilecek. Tangonun büyük ustası, 20. yüzyıl müziğinin eşsiz bestecilerinden Astor Piazzolla, Borusan Quartet’in ustalıklı yorumuyla bir kez daha birleşecek.   

19 Şubat Pazartesi günü saat 20.00’de en sevilen bestecilerden Haydn ve Mozart’tan başlayan ve Beethoven ile Schubert’e kadar uzanan, klasik dönem ve romantik döneme damga vurmuş bestecilerin başyapıtları, Borusan Quartet’in yorumuyla dinleyiciyle buluşacak.

29 Nisan Pazartesi günü saat 20.00’de, sezonun son konserinde Borusan Quartet, Robert Schumann ve Felix Mendelssohn’un yapıtlarını seslendirecek. Alman romantizminin oda müziğiyle birleştiği, Borusan Quartet’in bu geceyi başarılı performanslarıyla taçlandıracağı konser, iki büyük bestecinin zorlu eserlerini müzikseverler ile buluşturuyor. 

 

Borusan Müzik Evi’nde yeni sezon!  

Borusan Müzik Evi ise müzikte yeniyi sahneye taşıyan topluluklar ve etkileyici müzik performanslarıyla sezon boyunca izleyicilerini ağırlayacak. 2023/24 sezonunda tam 15 konserle, çağdaş, yeni müzik, doğaçlama ve avangart caz gibi farklı müzik türlerinden bir seçki sunacak. Borusan Müzik Evi’nin Ekim ayında duyurulacak yeni sezonunda, yerli ve yabancı birbirinden farklı proje ve sanatçılar, müzikseverler ile buluşacak. Programın şimdilik öne çıkan isimleri, Viyana müzik kültürüne özgü yüksek teknik düzey ve ses kalitesini temsil eden, 21. yüzyılın çağdaş yaratımlarını desteklemek amacıyla kurulan ensemble XXI. jahrhundert ve Kod Müzik iş birliğiyle hayata geçirilen Nova Muzak’ın 36. serisinde Borusan Müzik Evi’ne konuk olacak, Avustralya’nın en kült gruplarından The Necks. 

Yeni sezon Borusan Sanat’ta rengârenk tınılar ve yepyeni umutlarla başlıyor!

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.