Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

MediaMarktSaturn CEO'su Dr Karsten Wildberger: “Sürdürülebilirlik DNA'mızın ayrılmaz bir parçası"

Ayrıca şirket, 2027/28 mali yılına kadar tedarikçilerinin yüzde 74’ünün Paris Anlaşması doğrultusunda bilim temelli hedeflere uyum sağlamasını taahhüt ediyor.

MediaMarktSaturn CEO'su Dr Karsten Wildberger: “Sürdürülebilirlik DNA'mızın ayrılmaz bir parçası"
5 Haziran 2024 12:00
0
A+
A-

Ayrıca şirket, 2027/28 mali yılına kadar tedarikçilerinin yüzde 74’ünün Paris Anlaşması doğrultusunda bilim temelli hedeflere uyum sağlamasını taahhüt ediyor.

MediaMarktSaturn’ün bağlı olduğu CECONOMY AG (“CECONOMY”) için sürdürülebilirlik tartışmaya açık olmayan bir konu. Bu nedenle şirket, bağımsız Bilim Temelli Hedefler Girişimi (SBTi) tarafından bilime dayalı ve iddialı olduğu teyit edilen iklim hedefleri belirledi. CECONOMY ve MediaMarktSaturn CEO’su Dr Karsten Wildberger: “Sürdürülebilirlik DNA’mızın ayrılmaz bir parçası ve buna göre değerlendirmek istiyoruz. Bu onay ile SBTi iddialı sürdürülebilirlik hedeflerimizi kabul etmiş oldu. Avrupa’nın en büyük elektronik perakendecisi olarak, iş uygulamalarımızı sürekli optimize ederek, yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik ederek ve çevre dostu ürün ve hizmetler için yenilikçi teknolojiler geliştirerek öncülük etmek ve emisyonların azaltılmasına belirleyici bir katkıda bulunmak istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

Bilime Dayalı Hedefler girişimi, şirketleri iklim bilimi ve Paris Anlaşması’nın hedefleriyle uyumlu emisyon azaltma hedefleri belirleme konusunda desteklemek amacıyla 2015 yılında hayata geçirildi. SBTi, şirketlerin kendi emisyon hedeflerini uzmanlardan oluşan bir ekip aracılığıyla bağımsız olarak değerlendirmelerini ve doğrulamalarını sağlıyor.

SBTi, CECONOMY’nin iddialı iklim hedeflerini doğrulamış bulunuyor:

  • CECONOMY, mutlak Kapsam 1 ve 2 emisyonlarını (doğrudan ve dolaylı sera gazı emisyonları) 2018/19 baz yılından başlayarak 2032/33 mali yılına kadar yüzde 58,8 oranında azaltmayı taahhüt ediyor.
  • CECONOMY, 2021/22 temel yılından başlayarak 2032/33 mali yılına kadar kendi markalarının kategori 4 (nakliye ve dağıtım) ve kategori 1 ve 11 (satın alınan mal ve hizmetler ve satılan ürünlerin kullanımı) mutlak Kapsam 3 emisyonlarını yüzde 32,5 oranında azaltmayı taahhüt ediyor.  
  • CECONOMY, 2027/28 mali yılına kadar tedarikçilerinin yüzde 74’ünün (satın alınan mal ve hizmetler alanındaki satışlar açısından ölçülen) Paris Anlaşması doğrultusunda kendi bilime dayalı hedeflerini takip etmelerini sağlamayı taahhüt ediyor.

CECONOMY, iklim nötr iş uygulamaları konusunda gayret gösteriyor. Şirket, örneğin bina otomasyonu ve kendi ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme teknolojisinin optimizasyonunun yanı sıra mağazalarında büyük ölçüde LED aydınlatmaya geçerek ve yeşil elektrik satın alarak kendi ticari faaliyetlerinin CO2 ayak izini azaltıyor. Grup ayrıca müşterilerinin doğru sürdürülebilir ürünleri seçip kullanmalarına ve böylece daha az enerji tüketmelerine de yardımcı oluyor.

CECONOMY, 2021 yılından bu yana Avrupa İklim Paktı’nın Sürdürülebilir Tüketim Taahhüdü’nü gönüllü olarak destekleyen Avrupa’daki ilk perakende şirketlerinden biri oldu. Girişim, şirketleri ileriye dönük iklim koruma önlemlerini tanımlamaya motive etmeyi amaçlıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.