Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Borusan CAT VE ALTYNALMAS, toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışıyor, Kazakistan iş sahalarında kadın istihdamını artırıyor

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirme hedefiyle Türkiye’de başlattığı, sahada kadın operatör istihdamını artırma projesine, Kazakistan’ın önemli madencilik şirketlerinden Altynalmas ile devam ediyor.

Borusan CAT VE ALTYNALMAS, toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışıyor, Kazakistan iş sahalarında kadın istihdamını artırıyor
27 Ekim 2023 18:30
0
A+
A-

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirme hedefiyle Türkiye’de başlattığı, sahada kadın operatör istihdamını artırma projesine, Kazakistan’ın önemli madencilik şirketlerinden Altynalmas ile devam ediyor. Borusan Cat’in kendi yetkinliğini, Altynalmas şirketinin insan kaynakları gücüyle birleştirdiği projede, eğitimlerini başarıyla tamamlayan 6 kadın operatör, proje sahalarında yerlerini almaya hazır hale geldi. 

“Daha İyi Bir Dünya İçin Çözüm Üretiriz” şirket amacı ile Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya olmak üzere 6 ülkede operasyonlarını yürüten Borusan Cat, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamını artırma hedefini Kazakistan’a taşıdı. 

Borusan Cat ve Kazakistan’daki müşterilerinden Altynalmas’ın iş birliğiyle gerçekleşen projede, seçilen 6 kadın kaya kamyonu operatör adayı, sınıfta ve sahada, teorik ve pratik geniş kapsamlı bir eğitim sürecinden geçerek, 90 tonluk kaya kamyonu kullanımı için sertifika almaya hak kazandı. Başarılı adaylar, Borusan Cat Karaganda Revizyon Merkezi’nde gerçekleşen törende sertifikalarını, Borusan Cat İnsan Kaynakları ve Gelişimden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi İrem Erdoğan, Borusan Cat Kazakistan Ülke Lideri Aman Shakenov ve Altynalmas Yönetim Kurulu Üyesi Makpal Yergaliyevna Nussipova’dan teslim aldı. 

 

İş sahalarında ön yargıları yıkılıyor, sektörde kadın istihdamını artırıyoruz

Borusan Cat’in, insana ve çevreye saygıyı odağına alan projelerinin bir yenisine, erkek egemen bir alan kabul edilen maden sahalarında, kadın çalışan istihdamını artırma hedefiyle başladıklarını belirten Borusan Cat İnsan Kaynakları ve Gelişimden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi İrem Erdoğan, “Borusan Cat olarak, Borusan Holding’in toplumsal cinsiyet eşitliği alanında gerçekleştirdiği kapsamlı çalışmaları ele alan ‘Borusan Eşittir’ çatısı altındaki çalışmaları destekliyor, ‘Borusan Eşittir’ anlayışını şirketimize taşıyarak erkek çalışan ağırlıklı sektörümüze, bu konuda farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz. Kurum içi gerçekleştirdiğimiz çalışmaların yanı sıra paydaşlarımızı da toplumsal cinsiyet eşitliği yönünde bilinçlendirmek ve birlikte güçlü adımlar atmak için çalışıyoruz. Borusan kurum kültürünün önemli bir parçası olan kapsayıcılık odağı altında toplumun her kesimindeki dezavantajları ortadan kaldırmak, 200 yıl var olma hedefiyle yaptığımız çalışmaların çatısını oluşturuyor” dedi.

Kazakistan’ın önemli madencilik şirketlerinden Altynalmas ile gerçekleştirilen iş birliği hakkında görüşlerini belirten İrem Erdoğan şunları da söyledi: “Geçtiğimiz sene, Türkiye’de, müşterilerimizden, Feldspat ile kuvars üretiminde Türkiye’nin öncü kuruluşu olan Kaltun Maden ile gerçekleştirdiğimiz projemizde, kadın iş makinası operatör adaylarının yetiştirilmesine ön ayak olmuş, projeye katılan tüm kadınların maden sahalarında istihdam edilmesinden gurur duymuştuk. Sektörde ve sahada somut katkılarını gördüğümüz bu projemizi, bu sene Kazakistan’a taşıdık. Kazakistan’ın önemli madencilik şirketlerinden Altynalmas ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile 6 kadın operatör adayımız, yoğun bir programın ardından donanımlı birer kaya kamyonu operatörü haline geldi. Ülkemizin ardından Kazakistan’da da toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yarattık.’

‘Daha İyi Bir Dünya İçin Çözüm Üretiriz’ şirket amacımız ile toplumsal cinsiyet eşitliği için yeni projeler geliştirmeye devam ederken, tüm Borusan Cat müşterilerimizi de bu projelerin bir parçası olmaya davet ediyoruz.

 

Borusan Eşittir 

10 yıldan uzun süredir toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yürüten Borusan, bu kapsamdaki uygulamalarını Borusan Eşittir Platformu altında sürdürüyor. Platform altında hayata geçirilen Cinsiyet Gözlüğü programı ile Borusan’da toplumsal cinsiyet eşitliğinin nasıl gerçekleştirileceği konusunda somut adımlar ve hedefler belirleniyor, bu hedefler metrikler ile takip ediliyor.

Borusan Cat Hakkında 

Borusan Cat, Caterpillar’ın dünyadaki 160 distribütöründen birisidir. Borusan Cat, ‘Daha İyi Bir Dünya İçin Çözüm Üretiriz’ şirket amacıyla Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya olmak üzere 6 ülkede, 3.000’den fazla çalışanıyla inşaat, madencilik, enerji ve ulaşım endüstrilerinde faaliyet göstermektedir.

Aynı zamanda dünyanın önde gelen jeneratör markalarından FG Wilson’ın Türkiye ve Kuzey Irak distribütörlüğünü de yürüten Borusan Cat’in metaverse evrenindeki en popüler blockchain platformlarından biri olan Decentraland’da bir mağazası ve ‘Borusan Cat Solutions’ isimli bir NFT koleksiyonu bulunur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.