Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Banvit BRF tüm faaliyetlerinde sürdürülebilirliğe odaklanıyor

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin çevre ve toplum yaşamı üzerindeki olumsuz etkileri, hızla artan nüfusa karşın doğal kaynakların sınırlılığı, çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik başlıklarını gündemin en tepesine taşıyor.

Banvit BRF tüm faaliyetlerinde sürdürülebilirliğe odaklanıyor
4 Haziran 2024 11:50
0
A+
A-

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin çevre ve toplum yaşamı üzerindeki olumsuz etkileri, hızla artan nüfusa karşın doğal kaynakların sınırlılığı, çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik başlıklarını gündemin en tepesine taşıyor. Kurum ve kuruluşlar ile bireylerin bu alandaki sorunların çözümüne olan katkısının önemi tartışılmaz bir gerçek. 

Faaliyetlerinde odağına sürdürülebilirliği alarak, operasyonel süreçlerini çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik alanlarına katkı sağlayacak uygulamalarla yapılandıran Banvit BRF’nin CEO’su Tolga Gündüz şunları söyledi; “Daha iyi bir dünya için hepimize önemli görevler düşüyor. Kurumlar ve bireyler olarak içinde yaşadığımız bu dünyaya karşı bir borcumuz, sorumluluğumuz olduğunu unutmamalıyız. Hepimiz elimizi taşın altına koymalı ve üzerimize düşeni yerine getirmeliyiz. Biz bu konuda sorumluluklarının bilincinde bir kuruluş olarak tüm operasyonlarımızı ve üretim süreçlerimizi sürdürülebilirlik perspektifinde yeniden düzenledik ve kendimize hedefler koyduk. Bu hedeflere ne kadar yaklaştığımızı düzenlemeleri kontrol ederek, gerekli iyileştirmeleri yaparak, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bağlı bulunduğumuz global şirketimiz BRF’nin, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda belirlediği taahhütleri, ülkemizdeki operasyonlarında da titizlikle uyguluyoruz.” 

Banvit BRF, uzun yıllardır sürdürdüğü su politikaları ile Bandırma ana kampüsünde yer alan “Atık Su Geri Kazanım Tesisi” sayesinde 2022’de arıttığı suyun ortalama yüzde 43’ünü içme suyu kalitesinde geri kazanırken, bu oranı 2023’de yüzde 50’e çıkardı. Şirket böylece doğal kaynakları kullanmak yerine atık suyun geri kazanımı sayesinde su kaynaklarını da korumuş oldu. Banvit BRF 2025’e kadar tüm tesislerindeki su kullanımını yüzde 13 oranında azaltmayı hedefliyor.

Banvit BRF 2023 yılında sıfır atık, atık yönetimi ve doğru atık ayrışımı konularından Bandırma, İzmir ve Elazığ’daki tesislerinde çalışanlarına yönelik çevre eğitimleri de gerçekleştirdi. Eğitimler, çevre kirliliği, atık yönetimi, yasal yükümlülükler ve iklim değişikliği gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor. 

Banvit BRF CEO’su Tolga Gündüz; “Sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetimiz kurum kültürümüze ve şirketimizin vizyonuna yansıdı. Bu bağlamda operasyonlarımızda sera gazı salınımları için “Net Sıfır” emisyona ulaşma hedefimizi koruyoruz. Bu hedefe ulaşabilmek amacıyla yenilenebilir enerji kullanımı, su ve elektrik tüketiminde tasarruf, geri dönüştürülebilir ambalaj, sıfır atık uygulamaları ve emisyon kontrolü gibi pek çok çalışmanın yanı sıra ağaçlandırma ve eğitim projelerine de kaynak ayırıyoruz. 3 yılda, ülkemizin 4 farklı bölgesinde toplam 50 bin fidanı toprakla buluşturduk. Çok yakında yeni bir orman daha oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.